LED ZEPPELIN – Led Zeppelin I (1969)

Led Zeppelin

Skoro mowa o genialnych debiutach, nie wypada nie wspomnieć o pierwszym albumie Led Zeppelin, nagranym na początku 1969 roku. Obecnie jest otoczony kultem wśród miłośników hard rocka, a muzyczny magazyn „Rolling Stone” umieścił go na 29. miejscu na swojej liście „500 Greatest Albums of All Time”.

Ten zespół, podobnie jak Black Sabbath, powstał w Wielkiej Brytanii. Dalsze podobieństwa? Wokalista również używa harmonijki ustnej, debiutancka płyta nie została ochrzczona żadną nazwą (przyjęło się, że jest to po prostu Led Zeppelin I), znalazły się na niej covery i niedługo po jej wydaniu, jeszcze w tym samym roku, doczekała się swojej następczyni, na której dopiero znalazły się prawdziwe evergreeny (Paranoid na Paranoid i Whole Lotta Love na Led Zeppelin II). Najważniejsze jest jednak to, że oba albumy wywróciły świat muzyki rockowej do góry nogami. W przypadku Led Zeppelin połączenie bluesa i folku z ciężkim brzmieniem gitary Jimmy’ego Page’a i niepodrabialnym wokalem Roberta Planta dało znakomity efekt.

Na albumie znalazły się zarówno szybkie strzały (Communications Breakdown), folkowe przygrywki (Black Mountain Side), jak i dłuższe formy, w tym Dazed and Confused, które za sprawą Page’a i jego smyczka rozrastało się do ponadpółgodzinnych efektownych improwizacji. Uwagę zwraca również organowy wstęp Johna Paula Jonesa do Your Time Is Gonna Come. Całość zaczyna się od energetycznego, singlowego Good Times Bad Times, by po niespełna trzech minutach przenieść nas w balladowy świat Anne Bredon – kompozytorki utworu Babe, I’m Gonna Leave You. Chociaż muzycy próbują nas uśpić, John Bonham i Jimmy Page co jakiś czas przypominają, że potrafią przyłoić na swoich instrumentach. Znalazły się na debiucie również dwa covery Williego Dixona – You Shook Me i I Can’t Quit You Baby, które są już typowo bluesowymi utworami. Album zamyka How Many More Times z intrygującym basowym wstępem Jonesa. Utwór składa się z kilku mniejszych części, a w jednej z nich można nawet usłyszeć dźwięki bolera.

Okładka przedstawia katastrofę niemieckiego sterowca Luftschiff Zeppelin 129 Hindenburg, która miała oddawać emocje znajdujące się na płycie. Rzeczywiście, Led Zeppelin I okazał się eksplozją na rynku muzycznym i był przepustką do późniejszej międzynarodowej kariery.

Dla przypomnienia:

Led Zeppelin – Babe, I’m Gonna Leave You (Live 1969)

 

  1. Good Times Bad Times (2:46)
  2. Babe, I’m Gonna Leave You (6:41)
  3. You Shook Me (6:28)
  4. Dazed and Confused (6:26)
  5. Your Time Is Gonna Come (4:14)
  6. Black Mountain Side (2:05)
  7. Communication Breakdown (2:27)
  8. I Can’t Quit You Baby (4:42)
  9. How Many More Times (8:28)

 

Robert Plant – wokal, harmonijka ustna

Jimmy Page – gitary

John Paul Jones – bas, organy

John Bonham – perkusja

 

© 2015 Frontier Theme