JETHRO TULL – The Christmas Album (2003)

The Christmas Album

Progressive folk christmas rock? W przypadku The Christmas Album właśnie taki zestaw gatunkowy serwuje nam Jethro Tull. Co prawda progressivu tu najmniej, ale do tej szufladki w latach 70. zostali wrzuceni Brytyjczycy. Pozostaje więc świąteczny folk rock, w sam raz na drugą połowę grudnia.

Co ciekawe, Ian Anderson nagrał wcześniej solowy „Rupi’s Dance”, który kończył utwór Birthday Card at Christmas, otwierający z kolei omawiany tu, dwudziesty pierwszy w historii, album Jethro Tull. Jest on bowiem kompilacją znanych świątecznych i tradycyjnych pieśni oraz przearanżowanych kompozycji Tull z wcześniejszych płyt, ale za to znakomicie wpasowujących się w estetykę świąteczną. A Christmas Song był jednym z b-singli z debiutanckiego This Was, Bourée znalazł się na wydanym jako drugi Stand Up, Ring Out Solstice Bells oraz Fire at Midnight pochodzą z Songs from the Wood, Weathercock z Heavy Horses, Another Christmas Song z Rock Island, natomiast Jack Frost and the Hooded Crow ze zremasterowanej edycji The Broadsword and the Beast. Pomiędzy nimi znajdują się klasyczne kompozycje, jak na przykład instrumentalne Holly Herald, God Rest Ye Merry Gentlemen, Pavane, Greensleeved i We Five Kings (znany jako We Three Kings, ale muzyków w składzie jest o dwóch więcej). W każdej z nich pojawia się charakterystyczny flet Andersona, a w Pavane dodatkowo nastrój podkreśla kwartet smyczkowy dowodzony przez Andrása Sturcza. Pojawia się on również na First Snow on Brooklyn – spokojnym utworze skomponowanym przez Andersona. Lider zespołu swoim nazwiskiem firmuje również Last Man at the Party, natomiast zamykający album A Winter Snowscape to z kolei dziecko Martina Barre’a, pochodzące z jego solowego krążka Stage Left, również wydanego w 2003 roku.

Zebrane na The Christmas Album utwory tworzą szczególny świąteczny nastrój, na co składa się zapewne charakterystyczne instrumentarium z fletem, mandoliną gitarą akustyczną, akordeonem, sekcją smyczkową oraz ciepłym wokalem Andersona. Wystarczyło przypomnieć sobie kilka utworów z przeszłości, dodać dwie nowości i po raz wtóry zaaranżować klasyczne evergreeny, aby powstał porządny świąteczny album, który wyróżnia się spośród miliona innych o podobnej tematyce, wydawanych co roku na świecie.

Na zachętę:

Jethro Tull – Pavane (Live 2003)

 

 1. Birthday Card at Christmas (3:37)
 2. Holly Herald (4:16)
 3. A Christmas Song (2:47)
 4. Another Christmas Song (3:31)
 5. God Rest Ye Merry Gentlemen (4:35)
 6. Jack Frost and the Hooded Crow (3:37)
 7. Last Man at the Party (4:48)
 8. Weathercock (4:17)
 9. Pavane (4:19)
 10. First Snow on Brooklyn (4:57)
 11. Greensleeved (2:39)
 12. Fire at Midnight (2:26)
 13. We Five Kings (3:16)
 14. Ring Out Solstice Bells (4:04)
 15. Bourée (4:25)
 16. A Winter Snowscape (4:57)

 

Ian Anderson – wokal, flet, piccolo, gitara akustyczna, mandolina, perkusja

Martin Barre – gitara elektryczna i akustyczna

Doane Perry – instrumenty perkusyjne

Andrew Giddings – instrumenty klawiszowe, akordeon

Jonathan Noyce – bas

+

James Duncan – instrumenty perkusyjne

David Pegg – bas, mandolina

The Sturcz String Quartet:

Gábor Csonka – skrzypce

Péter Szilágyi – skrzypce

Gyula Benkő – altówka

András Sturcz – wiolonczela

 

© 2015 Frontier Theme