IRON MAIDEN – Iron Maiden (1980)

Iron Maiden - Iron Maiden

Blaze Bayley właśnie rozpoczyna swoją trasę koncertową po Polsce. Lada chwila do naszego kraju zawita Paul Di’Anno, a pod koniec czerwca na poznańskim Inea Stadionie wystąpi już prawdziwy Iron Maiden. Warto więc przypomnieć sobie najlepsze albumy tej heavymetalowej grupy, a do takich zaliczam właśnie debiut z 1980 roku.

W dobie punku i elektroniki trudno było przyciągnąć słuchacza hardrockowymi riffami i progresywnymi brzmieniami lat 70. Steve Harris, lider zespołu, znalazł jednak złoty środek, który zresztą funkcjonuje do dzisiaj. Iron Maiden uchodzi za pioniera gatunku, nazywanego New Wave Of British Heavy Metal. Na pierwszym albumie słychać różne style, ale ogólnie można go określić jako melodyjny heavy rock. To tutaj zrodziły się takie znakomite utwory, jak balladowy Remember Tomorrow, instrumentalna Transylvania, Phantom of the Opera z licznymi zmianami tempa i nieśmiertelny Iron Maiden, grany na koncertach Brytyjczyków po dziś dzień. Wbrew opiniom, że muzycy dopiero się docierali, nie mieli dużego doświadczenia, a debiut był dopiero szkicem, na którym rodziły się pomysły na przyszłość, te utwory jawią się jako udane i dojrzałe kompozycje. Okładka również wygląda na bardzo surową, ale i tak przykuwa uwagę.

Jako singel muzycy wypuścili Running Free (wraz z Sanctuary, który został uwzględniony na albumie dopiero w późniejszych wydaniach), który osiągnął 34. miejsce na brytyjskiej liście. Utwór typowo ironowy, przypominający trochę Run to the Hills, ale wpadający w ucho i nadający się do zabawy. Podobnie jak otwierający całość Prowler, wyróżniający się ciekawym riffem i zmianami tempa. Na dokładkę otrzymujemy jeszcze przyjemną balladę Strange World ubraną w gitarowe flażolety oraz jedyny utwór skomponowany przez Dave’a Murraya – Charlotte the Harlot, opowiadający o dziewczynie lekkich obyczajów.

Warto wspomnieć, że pierwszy wokalista Iron Maiden – Paul Di’Anno – przed dołączeniem do zespołu interesował się inną muzyką i, jak sam przyznał, dopiero od tego czasu zaczął słuchać metalu. Dwa lata spędzone na froncie jednego z najpopularniejszych metalowych bandów na pewno jednak przyniosły mu dużą sławę i pozwoliły stać się rozpoznawalnym. Do dziś na koncertach Di’Anno utwory z pierwszych dwóch albumów Iron Maiden są przyjmowane przez publiczność z największym aplauzem.

Na zachętę:

Iron Maiden – Remember Tomorrow (Live 1980)

 

  1. Prowler (3:56)
  2. Sanctuary (3:16)
  3. Remember Tomorrow (5:28)
  4. Running Free (3:17)
  5. Phantom of the Opera (7:08)
  6. Transylvania (4:19)
  7. Strange World (5:32)
  8. Charlotte the Harlot (4:12)
  9. Iron Maiden (3:36)

 

Paul Di’Anno – wokal

Steve Harris – bas

Dave Murray – gitara

Dennis Stratton – gitara

Clive Burr – perkusja

 

© 2015 Frontier Theme