SKALDOWIE – Krywań, Krywań (1972)

Krywań

Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał, Medytacje wiejskiego listonosza, Z kopyta kulig rwie – któż nie zna tych, już legendarnych, przebojów pochodzącego z Małopolski zespołu Skaldowie? A czy ktoś kojarzy prawie 18-minutową suitę Krywaniu, Krywaniu, która kompozycyjnie nie odstaje od innych tego typu, powstałych we wczesnych latach 70.?

Za sprawą tego jednego utworu, zajmującego całą stronę A, śmiało można postawić album naszych rodaków obok Close to the Edge lub Thick as a Brick, które zostały wydane w tym samym roku przez ówczesnych tuzów progresywnego grania – Yes i Jethro Tull. Wszędobylskie organy Hammonda, o których brzmienie zadbał Andrzej Zieliński, przynoszą jednak pamięć o nieodżałowanym Jonie Lordzie. Krywaniu, Krywaniu to bowiem połączenie wszystkiego, co w muzyce najlepsze – zadziornego hard rocka, dźwięków Hammonda i skrzypiec (a w pewnym momencie ich pojedynku), wielogłosowego śpiewu, inspiracji muzyką klasyczną i tradycjonalną. Warto posłuchać.

W podobnym klimacie utrzymana jest Fioletowa dama (w tym przypadku bardziej purpurowa). To z kolei jeden z najlepszych instrumentalnych utworów, jakie słyszałem. Juhas zmarł to już bardziej typowi Skaldowie, ale dzięki wykorzystaniu kongów brzmi bardzo plemiennie. W zanadrzu są jeszcze ciekawe solówki: na fortepianie, gitarze elektrycznej i trąbce. Jazz i hard rock spotykają się również w Jeszcze kocham, a Gdzie mam ciebie szukać urzeka fantastycznie zaśpiewanym refrenem i „purpurowym” zakończeniem.

Dzięki remasterowi z 2011 roku mamy okazję posłuchać jedenastu (!) dodatkowych utworów, wśród których znajdziemy niepublikowane wcześniej kompozycje oraz inne wersje znane z podstawowego zestawu Krywań, Krywań.

 

Na zachętę:

Skaldowie – Krywań, Krywań (fragmenty)

 

  1. Krywaniu, Krywaniu (17:49)
  2. Juhas zmarł (4:39)
  3. Jeszcze kocham (2:38)
  4. Gdzie mam ciebie szukać (5:20)
  5. Fioletowa dama (5:18)

 

Andrzej Zieliński – organy Hammonda, fortepian, śpiew

Jacek Zieliński – skrzypce, trąbka, instrumenty perkusyjne, śpiew

Jerzy Tarsiński – gitara

Konrad Ratyński – bas, śpiew

Jan Budziaszek – perkusja

Józef Gawrych – kongi

 

© 2015 Frontier Theme