URIAH HEEP – Look at Yourself (1971)

Uriah Heep - Look at Yourself

There I was on a July morning

Looking for love

With the strength

Of a new day dawning

And the beautiful sun

Lipiec w pełni, można więc bez oporów załączyć sobie July Morning – jedną z najpopularniejszych kompozycji Uriah Heep, która ukazała się na trzecim z kolei krążku grupy, w 1971 roku.

Zespół był już po nagraniu spopularyzowanego w Polsce przeboju Lady In Black, ale dopiero na Look at Yourself wykształtował się styl Uriah Heep, a sam album uznawany jest za najważniejsze dzieło Brytyjczyków. Wspomniany July Morning – ponaddziesięciominutowa kompozycja napisana przez Davida Byrona i Kena Hensleya, z charakterystycznym klawiszowym motywem tego drugiego, to evergreen progresywnego rocka. Gościnnie udzielił się w tym utworze Manfred Mann, którego moogowa solówka uatrakcyjniła jego finałową część. Co ciekawe, na cover July Morning porwali się muzycy Kultu i przedstawili go jako Lipcowy poranek na albumie Kaseta. Nie muszę dodawać, że oryginału nie przebili.

Skoro była mowa o gościach, w utworze tytułowym na bębnach grają panowie: Teddy Osei, Mac Tontoh i Loughty Amao z Osibisy, dzięki czemu Look at Yourself to najbardziej dynamiczny kawałek na płycie. W połączeniu z organami Hensleya, wokalem Byrona, basem Paula Newtona oraz gitarowymi dźwiękami Micka Boxa brzmi naprawdę mocarnie. Oba utwory to jedne z najpopularniejszych kompozycji Uriah Heep, ale oprócz nich na albumie znajduje się pięć innych, wcale im nie ustępujących. Znajdziemy wśród nich typowe progresywne hard-rocki, jak Shadows of Grief i Tears In My Eyes z licznymi zmianami tempa, a także ckliwą balladę What Should Be Done oraz zagrany w dość jednostajnym rytmie I Wanna Be Free i najkrótszy, a zarazem najmniej ciekawy Love Machine.

PS Na zremasteryzowanej wersji Look at Yourself z 2003 roku znajduje się siedem dodatkowych utworów, wśród których są alternatywne wersje utworów znanych z podstawowej wersji (Look at Yourself, Tears In My Eyes, What Should Be Done), ale również zaaranżowany na gitarę akustyczną oraz głos What’s Within My Heart i trwający ponad 11 minut jam Why – dwa odrzuty z sesji.

Na zachętę:

Uriah Heep – July Morning (Live 1973)

 

  1. Look at Yourself (5:11)
  2. I Wanna Be Free (4:01)
  3. July Morning (10:32)
  4. Tears In My Eyes (5:01)
  5. Shadows of Grief (8:39)
  6. What Should Be Done (4:13)
  7. Love Machine (3:42)

 

David Byron – wokal

Mick Box – gitary

Ken Hensley – instrumenty klawiszowe, gitary

Paul Newton – bas

Ian Clarke – instrumenty perkusyjne

+

Manfred Mann – syntezator Mooga

Teddy Osei, Mac Tontoh, Loughty Amao – instrumenty perkusyjne

© 2015 Frontier Theme