U.K. – U.K. (1978)

U.K.

Nowy rok to nowe koncerty, nowe emocje i nowe wydatki. Fanów progresywnego rocka na pewno ucieszyła wiadomość, że po trzech latach na dwa występy do Polski wraca legendarna supergrupa U.K., mimo iż jej repertuar składa się z czternastu utworów!

Curved Air, Roxy Music, King Crimson, Yes, Genesis – z takich marek wywodzą się muzycy, którzy postanowili pod koniec lat 70. poeksperymentować we własnym gronie. John Wetton, Allan Holdsworth, Eddie Jobson i Bill Bruford, bo o nich mowa, nagrali w 1978 roku tzw. self-titled album (U.K.), w którym słychać mieszankę wszystkich wyżej wymienionych zespołów. Nie jest to zatem pop-rockowa Asia, na płycie przeważa typowo progresywne granie. Dość powiedzieć, że trzy pierwsze utwory (In the Dead of Night/By the Light of Day/Presto Vivace and Reprise) tworzą suitę trwającą nieco ponad 13 minut. Jej trzecia część uświadamia, kto był inspiracją dla muzyków z Dream Theater. Thirty Years, Nevermore oraz Mental Medication cechują się niespiesznymi wstępami, zakręconym rozwinięciem i częstymi zmianami tempa. Wszystko to równoważy jednak ciepła barwa głosu Wettona, który oprócz śpiewu popisuje się sprawną grą na basie, a jazzowego posmaku całości dodają: skrzypcowe zagrywki Jobsona, poprzednie inklinacje Holdswortha i specyficzna gra Bruforda na swoim zestawie perkusyjnym. Gitarowy motyw najbardziej daje się zapamiętać w Alasce – jedynym w pełni instrumentalnym utworze, który jest niejako wstępem do Time to Kill przeradzającym się powoli w typowe fusion.

Prezentowanie takiej muzyki w tamtym okresie było dużym ryzykiem. Rock progresywny schodził na dalszy plan. Na rynku królował punk rock, dało się również słyszeć pierwsze oznaki muzyki tanecznej. U.K. po wydaniu dwóch albumów zawiesił działalność. Na szczęście wrócił w 2011 roku, a o jego trzonie stanowi teraz para Wetton-Jobson.

Na zachętę:

Eddie Jobson, John Wetton – In the Dead of Night (Live 2011)

 

  1. In the Dead of Night (5:34)
  2. By the Light of Day (4:28)
  3. Presto Vivace and Reprise (3:05)
  4. Thirty Years (8:08)
  5. Alaska (4:43)
  6. Time to Kill (4:53)
  7. Nevermore (8:12)
  8. Mental Medication (7:23)

 

Skład:

John Wetton – wokal, bas

Allan Holdsworth – gitara

Eddie Jobson – elektryczne skrzypce, instrumenty klawiszowe

Bill Bruford – instrumenty perkusyjne

 

© 2015 Frontier Theme