DIRE STRAITS – Love over Gold (1982)

Love Over Gold

Kolejne wspomnienie z dzieciństwa, kiedy to uwielbiałem oglądać płyty winylowe, znajdujące się w moim domu. Moją uwagę zawsze przykuwała okładka czwartego studyjnego albumu Dire Straits. Zarówno z przodu, jak i z tyłu, gdzie widniał spis utworów, z czego jeden trwał ponad 14 minut. Zawsze zastanawiałem się jak można grać tak długo jedną „piosenkę”. Zdziwienie trochę opadło, kiedy ujrzałem tylną wkładkę do Songs Remain the Same Led Zeppelin…

Wspomniany długas to Telegraph Road – kwintesencja stylu Dire Straits. Znajdziemy tu bowiem wszystko, czego można spodziewać się po pozostałych utworach grupy. Na początku spokojnie, z delikatnej burzy wyłaniają się klawisze i charakterystyczna gitara, by po chwili do głosu doszły również bas i perkusja oraz Mark Knopfler, opowiadający o podróży drogą w Michigan. Nastrój tej kompozycji zmienia się kilkakrotnie aż dochodzi do kulminacji w postaci fantastycznej solówki gitarowej lidera zespołu wzbogaconej zagrywkami klawiszowymi Alana Clarka. To fragment, który mógłby trwać w nieskończoność, ale w pewnym momencie zostaje, niestety, wyciszony.

Podobnie jak Telegraph Road zaczyna się Private Investigation, ale w takim nastroju Knopfler zostawi nas przez cały czas jego trwania. Odkąd instrumenty klawiszowe zaczęły odgrywać coraz większą rolę w zespole, utwory Dire Straits nabrały klimatu i doskonale słychać to właśnie w tej kompozycji, gdzie gitara Knopflera wspaniale współgra z pianinem Clarka. Co jakiś czas, bez żadnego stałego rytmu odzywają się również elementy zestawu perkusyjnego Picka Withersa i basowe dźwięki ze strony Johna Illsleya. Melancholia pojawia się również w Love over Gold, który jest już bardziej zwartym utworem, nie licząc jazzowej improwizacji w końcówce. W międzyczasie muzycy serwują nam Industrial Disease, kojarzący się z typową weselną potańcówą (zapewne ze względu na syntezatorowy posmak). Całość uzupełnia It Never Rains – prawie ośmiominutowy, przyjemny, ale chyba najsłabszy z całej stawki utwór, w którym Knopfler znów pozwala sobie na szybszą solówkę.

Tam gdzie szef, tam zazwyczaj nie ma stałego składu. Tak było również w przypadku Dire Straits. Dość powiedzieć, że żadna z sześciu studyjnych płyt brytyjskiego zespołu nie została nagrana w tym samym zestawieniu. Knopfler utrzymał swoich podopiecznych na szczycie jeszcze przez kilka lat, ponieważ nagrany w 1986 roku Brothers in Arms, z którego wykrojono aż 5 singli, wcale nie ustępował Love over Gold. Po jego wydaniu Dire Straits mógłby spokojnie oddalić się w niebyt, ale lider zespołu skrzyknął jeszcze na początku lat 90. swoich kumpli, aby nagrać eklektyczny On Every Street, a następnie poświęcić się karierze solowej.

Na zachętę:

Dire Straits – Telegraph Road (Live 1984)

 

  1. Telegraph Road (14:15)
  2. Private Investigation (6:45)
  3. Industrial Disease (5:49)
  4. Love over Gold (6:16)
  5. It Never Rains (7:54)

 

Mark Knopfler – wokal, gitara

Hal Lindes – gitara

Alan Clark – instrumenty klawiszowe

John Illsley – bas

Pick Withers – perkusja

+

Mike Mainieri – wibrafon, marimba

Ed Walsh – programowanie syntezatorów

 

1 Comment

  1. Mały błąd się wkradł – dwie pierwsze płyty nagrano w tym samym składzie: Knopfler – Knopfler – Illsey – Withers. Ale Dire Straits od 3 płyty stawał się coraz bardziej solowym projektem Marka, z udziałem muzyków sesyjnych. Najtrwalszym ogniwem tego składu okazali się (oprócz wiecznego Illseya): klawiszowcy Alan Clark i Guy Fletcher. Na Love Over Gold pojawił się pierwszy z nich oraz nowa postać – gitarzysta Hal Lindes. Ale do rzeczy: płyta nierówna, z uwagi na Industrial Disease i It Never Rains. Bo 3 pozostałe kawałki są najwyższej próby. 14 minut otwieracza porywają, utwór jest tak misternie skonstruowany, że absolutnie nie wiedzieć kiedy przelatuje ten kwadrans – arcydzieło. Podobnie kawałek nr 2 – ten stał się hitem grupy, mimo swojej typowo nieradiowej zawartości muzycznej i tekstowej. No i sympatyczny kawałek tytułowy, z uroczymi dźwiękami marimby. Album dzisiaj oceniam na rzetelne 4.

Comments are closed.

© 2015 Frontier Theme