JEAN MICHEL JARRE – Oxygene (1976)

Oxygene

Oxygene można zaliczyć jako debiutancki album Jeana Michel Jarre’a, chociaż w 1976 roku miał już na koncie dwa wydawnictwa: z eksperymantalną muzyką do programów telewizyjnych i reklam (Deserted Palace) oraz do filmu (Les Granges Brûlées). Przełom nastąpił jednak po zaprezentowaniu światu suity Oxygene, którą Jarre na płycie podzielił na sześć części, trwających razem ok. 40 minut.

Part I to bardzo przestrzenna kompozycja, która wprowadza morski klimat. Part II jest gęstszy i słychać w nim więcej kosmicznych dźwięków, a przede wszystkim bardzo znany syntezatorowy motyw. Part III z orientalizmami to z kolei przystawka do najpopularniejszej części – Part IV, którą wykorzystano nawet w „Joysticku” – polskim programie telewizyjnym emitowanym niegdyś na antenie TVP1. Part V to najdłuższa kompozycja na albumie, zakończona dźwiękami fal rozbijających się o brzeg morza. Z nich wyłania się ostatnia, szósta część Oxygene, w której dodatkowo słychać odgłosy ptaków.

Po wysłuchaniu całości można być zdziwionym, że jeden skromny człowiek, jakim był na początku swojej kariery Jarre, mógł skomponować tak ponadczasowe dzieło. Oxygene do dzisiaj pozostaje najpopularniejszym albumem Francuza. Porównywany do guru muzyki elektronicznej – Klausa Schulze czy zespołu Tangerine Dream, niespodziewanie stał się nowatorem muzyki elektronicznej o bardziej łagodnym brzmieniu, pełnej urzekających melodii, czasami wręcz popowej. Tytułowy „tlen” wyrażał najważniejszy czynnik, znajdujący się w naturze i towarzyszący wszystkim chemicznym procesom. Całości dopełnia oprawa graficzna, którą stanowi obraz Michela Grangera. Po nawiązaniu współpracy z francuskim artystą Jarre mógł umieścić na froncie okładki jego obraz „Oxygene”, dzięki czemu album już przy pierwszym kontakcie wzrokowym przykuwał uwagę czaszką wkomponowaną w glob ziemski, symbolizującą wykańczanie planety przez ludzi.

 

Dla przypomnienia:

Jean Michel Jarre – Oxygene Part IV (Live 2004)

 

  1. Oxygene (Part I) (7:39)
  2. Oxygene (Part II) (7:54)
  3. Oxygene (Part III) (3:06)
  4. Oxygene (Part IV) (4:13)
  5. Oxygene (Part V) (10:11)
  6. Oxygene (Part VI) (7:05)

 

Jean Michel Jarre – syntezatory, organy Farfisa, melotron, inne instrumenty elektroniczne
 

© 2015 Frontier Theme