ROGER WATERS – The Pros and Cons of Hitch Hiking (1984)

The Pros and Cons of Hitch Hiking

Całkiem niedawno Roger Waters obchodził swoje 72. urodziny. Wiek to już zacny, ale pozwalający jeszcze na artystyczną działalność. Ostatnia, bardzo wyczerpująca trasa „The Wall Tour” została udokumentowana i trafiła do kin, a poza tym Waters zdecydował się również na zremasterowanie swojego albumu Amused to Death ze zmienioną okładką, przygotowanie nowego solowego albumu oraz autobiografii.

Pomysłów byłemu liderowi Pink Floyd nie brakuje. W sumie to nigdy nie brakowało. To on odpowiadał za koncept albumów: The Dark Side of the Moon, Wish You Were Here, Animals, The Wall oraz The Final Cut. Niestety, to on również podjął decyzję o usunięciu z zespołu Ricka Wrighta, a następnie o zawieszeniu działalności zespołu. Postanowił wtedy wziąć się za szkice, które przedstawił kolegom zespołu podczas pracy nad The Wall i rozwinąć je w pełnoprawny album, którym okazał się The Pros and Cons of Hitch Hiking wydany w 1984 roku. Z pomocą Erika Claptona nagrał kolejny koncept, tym razem opowiadający o fantazjach pewnego mężczyzny, których doświadcza podczas snu. Uściślając – pomiędzy 4:30 a 5:12. 12 utworów na albumie posiada oprócz normalnych tytułów również godziny rozpoczęcia poszczególnych projekcji głównego bohatera. Ich głównym tematem jest poszukiwanie miłości. Tłem natomiast – nastrojowa, czasem wyciszona muzyka. Niewiele jest momentów, w których można tupnąć nóżką i powiedzieć, że to kawał rockowego grania (Sexual Revolution, pierwsza część Running Shoes i druga Go Fishing, a także The Pros and Cons of Hitch Hiking). Wspomnianego nastroju dodają tutaj partie gitary Claptona, saksofonu Davida Sanborna oraz pianina Michela Kamena, który dyryguje również The National Philharmonic Orchestra. Oprócz tego w nagraniu The Pros and Cons of Hitch Hiking uczestniczyli aktorzy mające określone role w całej opowieści. I tak, na płycie usłyszymy m.in. Beth Porter (żona głównego bohatera), Cherry Vanillę (autostopowiczka – główna sprawczyni rozmyślań bohatera), a także Jacka Palance’a. Po wszystkich sennych przeżyciach bohater budzi się obok swojej żony uświadamiając sobie, że w życiu najbardziej liczy się prawdziwa miłość. Tym razem obyło się bez wojny.

PS Warto jeszcze wspomnieć o kontrowersyjnej okładce, do której pozowała aktorka filmów pornograficznych – Linzi Drew. Nie do wszystkich przemówił ten projekt, ponieważ w wydaniach Columbia Records na grafice w pewnym miejscu widoczny był czarny pasek. Postać autostopowiczki jest oczywiście metaforą zawartych na The Pros and Cons of Hitch Hiking tekstów. Pomysł na grafikę był autorstwa Geralda Scarfe’a, który wykorzystał również na solowym albumie Watersa czcionkę znaną z The Wall.

 

Na zachętę:

Teledysk do The Pros and Cons of Hitch Hiking

 

 1. 4.30 A.M. (Apparently They Were Travelling Abroad)
 2. 4.33 A.M. (Running Shoes)
 3. 4.37 A.M. (Arabs with Knives and West German Skies)
 4. 4.39 A.M. (For the First Time Today, Pt. 2)
 5. 4.41 A.M. (Sexual Revolution)
 6. 4.47 A.M. (The Remains of our Love)
 7. 4.50 A.M. (Go Fishing)
 8. 4.56 A.M. (For the First Time Today, Pt. 1)
 9. 4.58 A.M. (Dunroamin, Duncarin, Dunlivin)
 10. 5.01 A.M. (The Pros and Cons of Hitch Hiking, Pt. 10)
 11. 5.06 A.M. (Every Stranger’s Eyes)
 12. 5.11 A.M. (The Moment of Clarity)

 

Roger Waters – wokal, gitara basowa

Eric Clapton – gitara elektryczna

Ray Cooper, Andy Newmark – instrumenty perkusyjne

David Sanborn – saksofon

Michael Kamen – pianino

Andy Bown – organy Hammonda, 12-strunowa gitara

Madeline Bell, Katie Kissoon, Doreen Chanter – chórki

The National Philharmonic Orchestra

Andy Quigley, Beth Porter, Cherry Vanilla, Manning Redwood, Ed Bishop, Jack Palance – aktorzy

 

© 2015 Frontier Theme