EMERSON, LAKE & PALMER – Tarkus (1971)

Keith Emerson to kolejna muzyczna legenda, która przedwcześnie opuściła nasz świat. Charakterystyczny styl klawiszowca będzie można usłyszeć już tylko w zaświatach. Warto przypomnieć tę postać, która odgrywała kluczową rolę w powstawaniu ikonicznych płyt The Nice oraz tria Emerson, Lake & Palmer. Ten drugi zespół po wydaniu swojego pierwszego albumu poszedł za ciosem i rok później ukazały się dwie nowe płyty – Pictures at an Exhibition oraz właśnie Tarkus.

Na stronie A, czyli przez ponad 20 minut początku płyty CD znajduje się tytułowa suita podzielona na siedem mniejszych części, z których tylko jedna została skomponowana przez samego Grega Lake’a. Do reszty utworów na płycie swoją rękę (dosłownie) przyłożył Emerson posługując się ciekawym instrumentarium: organami Hammonda, organami kościelnymi, pianinem, czelestą i syntezatorem Mooga. Geniusz Emersona słychać w Eruption, Iconoclast, Manticore i Aquatarkus, czyli częściami nr 1, 3, 5 i 7 Tarkusa. Są to niejako mini-przerywniki ukazujące możliwości klawiszowca. Świetny jest szczególnie ostatni z nich pojawiający się przed znakomitą balladą Lake’a Battlefield.

Strona B składa się z sześciu krótszych utworów. Dość powiedzieć, że najdłuższy z nich – Bitches Crystal – trwa niecałe 4 minuty, ale też najwięcej się w nim dzieje. W tym miejscu wypada również pochylić czoła przed Carlem Palmerem grającym na instrumentach perkusyjnych. Równie zadziorny jest A Time and a Place z przekłuwającymi uszy klawiszami. Całkowitą odmianę przynosi The Only Way (Hymn) ze wstępem zagranym na organach kościelnych. Jest również instrumentalny Infinite Space (Conclusion) oraz nadające do puszczania w barach: Jeremy Bender oraz Are You Ready Eddy?, aczkolwiek razem trwają 4 minuty…

Na zachętę:

Emerson, Lake & Palmer – Tarkus (Live)

 

  1. Tarkus (20:40)
  2. Jeremy Bender (1:41)
  3. Bitches Crystal (3:54)
  4. The Only Way (Hymn) (3:50)
  5. Infinite Space (Conclusion) (3:18)
  6. A Time and a Place (3:00)
  7. Are You Ready Eddy? (2:09)

 

Keith Emerson – pianino, organy Hammonda, organy kościelne, syntezator Mooga, czelesta

Greg Lake – wokal, gitara elektryczna i akustyczna, bas

Carl Palmer – instrumenty perkusyjne

 

© 2015 Frontier Theme