SOPHIE ELLIS-BEXTOR – Wanderlust (2014)

Sophie Ellis-Bextor - Wanderlust

Nie spodziewałem się, że kiedykolwiek popełnię recenzję albumu Sophie Ellis-Bextor. Jej taneczne Murder on the Dance Floor, Get Over You czy nagrany z włoskiem DJ-em Spillerem Groovejet (If This Ain’t Love) podbijały swego czasu listy przebojów, ale ja akurat nie byłem odpowiednim targetem brytyjskiej wokalistki. Do czasu wydania w 2014 roku Wanderlust – albumu, który jest dużym zwrotem w twórczości Ellis-Bextor. 

Co prawda niedawno pojawił się kolejny krążek artystki – Familia – ale to właśnie Wanderlust wzbudził duże zainteresowanie miłośników ambitniejszej muzyki. Można powiedzieć, że są to „zapiski z podróży” po krajach wschodniej Europy. Sam tytuł płyty na okładce stylizowany jest na cyrylicę, a na albumie dużą rolę odgrywa pianino oraz instrumenty dęte i smyczkowe. Ponadto w Cry to the Beat of the Band pojawia się London Bulgarian Choir.

Już na początku dostajemy jeden z najlepszych utworów na Wanderlust. Całość otwiera bowiem Birth of an Empire, gdzie słychać nienachalny patos kojarzący się właśnie z muzyką Wschodu. Skrzypce i wiolonczela dają o sobie znać również w Until the Stars Collide. Kolejne dwie kompozycje są od siebie dość odmienne. Runaway Daydreamer to lekki i przyjemny utwór, mogący posłużyć jako soundtrack do jakiejś baśni, natomiast przy The Deer & the Wolf można już spokojnie potańczyć. Oba wyszły jako single, tak samo jak melancholijny Young Blood, który porywa nas piękną partią fortepianu, smykami i jazzową perkusją uzupełnionymi przez subtelny wokal Ellis-Bextor. Wokalistka rockowy pazur pokazuje w 13 Little Dolls, który jest swego rodzaju rodzynkiem na Wanderlust. Na albumie przeważają bowiem nastrojowe ballady, do których należy również Love Is a Camera.

Duży wpływ na brzmienie Wanderlust ma na pewno producent Ed Harcourt, który w swojej twórczości inspiruje się m.in. Nickiem Cave’em, co słychać w kompozycjach znajdujących się na tej płycie. Piąty studyjny album Ellis-Bextor jest niejako ucieczką z klubu, czyli miejsca, w którym można było łatwo usłyszeć brytyjską wokalistkę. Na szczęście ucieczka okazała się udana.

Na zachętę:

Sophie Ellis-Bextor – Birth of an Empire

 

 1. Birth of an Empire (3:50)
 2. Until the Stars Collide (3:40)
 3. Runaway Daydreamer (4:00)
 4. The Deer & the Wolf (3:54)
 5. Young Blood (4:28)
 6. Interlude (2:23)
 7. 13 Little Dolls (3:33)
 8. Wrong Side of the Sun (3:51)
 9. Love Is a Camera (4:13)
 10. Cry to the Beat of the Band (3:39)
 11. When the Storm Has Blown Over (3:32)

 

Skład podstawowy:

Sophie Ellis-Bextor – wokal

Seton Daunt – gitary

Richard Jones – bas

Phil Wilkinson – instrumenty perkusyjne

Ed Harcourt – instrumenty klawiszowe, gitary, sample, dyrygentura , produkcja

 

© 2015 Frontier Theme