ABBA – Waterloo (1974)

folder

Karnawał w pełni, wypada zatem przenieść się na chwilę do chłodnej Skandynawii, gdzie w drugiej połowie lat 70. dużą popularnością cieszył się zespół ABBA. Ogromna w tym zasługa udziału Szwedów w konkursie Eurowizji w 1974 roku, który wygrali prezentując piosenkę Waterloo. Tak również nazywa się album, z którego pochodzi.  

Warto w tym miejscu przypomnieć, że wydawnictwo Waterloo jest de facto pierwszym nagranym pod szyldem ABBA. Wcześniej ukazał się bowiem Ring Ring, ale na okładce znalazły się imiona członków zespołu (Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid), dopiero później zastąpione akronimem na wniosek menedżera zespołu – Stiga Andersona. Na Waterloo znalazły się dwie wersje tytułowego utworu – szwedzka oraz angielska, które spinają klamrą całe wydawnictwo. Drugim singlem z albumu jest Honey, Honey – również niespełna trzyminutowy i skoczny utwór. Na stronie B znalazł się Dance (While the Music Still Goes On), który jest pewnym wytchnieniem wśród typowo popowych piosenek. Podobną funkcję pełnią Gonna Sing You My Lovesong oraz Sitting in the Palmtree, w którym słychać karaibskie rytmy wprowadzone za pomocą kongów przez gambijskiego perkusistę Malando Gassamę. Bardziej rockowe brzmienie pojawia się w King Kong Song i Watch Out, a My Mama Said, oparty na charakterystycznej linii basu, wprowadza trochę R&B.

Ciekawostką jest również fakt, że główne wokale w utworze Suzy-Hang-Around należą do Benniego Anderssona, a ballada Hasta Mañana doczekała się polskiej wersji w wykonaniu Anny Jantar. Waterloo stanowił przepustkę do większej kariery ABBY, która choć nie trwała długo, przyczyniła się znacznie do rozwoju muzyki pop na całym świecie.

Dla przypomnienia:

ABBA – Waterloo (Live at Eurovision 1974)

 

 1. Waterloo (Swedish version) (2:45)
 2. Sitting in the Palmtree (3:39)
 3. King Kong Song (3:14)
 4. Hasta Mañana (3:05)
 5. My Mama Said (3:14)
 6. Dance (While the Music Still Goes On) (3:05)
 7. Honey, Honey (2:56)
 8. Watch Out (3:46)
 9. What About Livingstone? (2:54)
 10. Gonna Sing My Lovesong (3:35)
 11. Suzy-Hang-Around (3:11)
 12. Waterloo (English version) (2:46)

 

Agnetha Fältskog – wokal

Anni-Frid Lyngstad – wokal

Benny Andersson – instrumenty klawiszowe, wokal

Björn Ulvaeus – gitary, wokal

 

© 2015 Frontier Theme